Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.11.2020 17:44 - НИЕ-508 Тронното слово на Царя
Автор: pitatlimedejzorata Категория: История   
Прочетен: 1194 Коментари: 2 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

СЛЕД  “ТРОННОТО”  СЛОВО ДО ИЗБОРИТЕ

 

 

КАКВО КАЗА СИМЕОН НА 6 АПРИЛ 2001

 

“Мои сънародници!
Днешният ден е повратен в моя живот. Десетилетия наред съм живял с дълга си да ви служа. Десетилетия наред съм страдал заедно с вас за нещастната ни съдба. Никога обаче не ме е напускала вярата в свободна и силна България. Бях щастлив в края на 1989г., когато диктатурата рухна и се откри възможност за достоен и благополучен живот в цяла Източна Европа. Измъчвах се по-късно, когато видях, че мечтите отстъпват място на бедността и отчаянието. През този период за мен нямаше нищо по-болезнено от вика за помощ на стотици съотечественици, намиращи се на границата на човешкото съществуване. Откликвах с каквото можех и колкото ми беше позволено.
Не бих искал да пренебрегна редица успехи във външната политика на България или положителните тенденции в икономическото развитие през 1999г. и до есента на миналата година. Но над всичко стои мъката и нарастващия гняв на много хора. Не е нито морално, нито политически оправдано, че по европейски стандарти повечето хора у нас, включително в селата и малките градове, живеят в мизерия, докато някои политици тънат в необяснимо охолство, че десетки хиляди наши дъщери и синове напускат България, прокудени от безперспективност, че почти половината от българските граждани заявяват, че няма за кого и защо да гласуват. Необходими са незабавни промени на политическата система и на нейния морал. Трябва почтеност. Почтеност във всичко! Дошло е съдбовно време за България и лично за мен. Решен съм повече от всякога да изпълня историческия си дълг към България, ако на предстоящите парламентарни избори получа мощна подкрепа от вас.
Драги съотечественици, днес декларирам целта си да основа и поведа едно обществено движение за нов морал в политиката, за нови икономически решения, с нови за България идеи, с нови хора като движещи сили. С това обръщение към вас поставям началото на “Национално движение Симеон II” в името на три принципни цели:
Първо: бърза и качествена промяна в стандарта на живот у нас чрез постигане на функционираща пазарна икономика в съответствие с критериите на Европейския съюз за членство и чрез увеличаване потока от инвестиции в България на сериозния световен капитал. Готов съм да предложа схема от икономически мерки и социално-икономическо партньорство, посредством които не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ви.

Второ: Скъсване с политическата партизанщина и обединяване на българската нация около изконните ни идеали и ценности, които са съхранили величието й през хилядолетната ни история.
Трето: Въвеждане на правила и институции, насочени към премахване на корупцията, която се е превърнала в главен враг на България, обричайки народа ни на бедност и отблъсквайки жизнено необходимия чуждестранен капитал.
Уверен съм, че голямото начало и кръщението на “Национално движение Симеон II” ще стане на парламентарните избори чрез упражняването на гражданския ви дълг и право на глас. Гласувайки за движението, вие ще сте истинските му създатели, а избраните депутати – изпълнители в парламента на неговите цели и идеали.
Движението, което предлагам, не е коалиция на съществуващи партии, нито на политически лидери. Прицелът на това движение не ще бъдат отделните партии или личности, тъй като аз не се конфронтирам с никого, а насъщните проблеми на България. Разчитам на безрезервната подкрепа на всеки, който досега е вярвал в мен. Горещо желая да мотивирам за участие в изборите и онези от вас, които днес заявяват, че няма да гласуват за никого или че ще гласуват, но водени не от нов стимул за промяна, а от стереотип и даже страх от миналото. Това мое желание не е самоцел, а израз на дълбокото ми убеждение, че по-доброто бъдеще на България след 17 юни зависи от масовото ви участие в изборите. Във всичко това е дълбокият смисъл на моята обществена роля, както и на движението, което се ражда днес.
Драги сънародници, осъзнавам напълно отговорността, която поемам в днешното обръщение към вас. Избрах най-трудния път, защото съм убеден, че е единственият за постигане на ново българско духовно и икономическо възраждане.  Моята сила е във вашата подкрепа! Заедно ще успеем, защото “Съединението прави силата”. Бог да ни помага!
Симеон II.”

 

Тази програмна реч на Симеон беше прочетена от него в градината пред двореца на баща му “Врана” (ремонтиран преди месец за сметка на Софийска община, тъй като собствеността още не е сменена официално), точно в 12 часа по обед на 6 април 2001 година. До него стоеше жена му царица Маргарита. До нея беше само близкият до царското семейство Константин Иванов, медиен експерт в Брюксел. Събитието отразяваха 170 български журналисти и 29 кореспонденти на световни медии, които предаваха директно думите на Царя. Присъствие на случайни граждани беше ограничено. За реда се грижеха 6-ма бодигардове от “Ипон”, имаше и няколко полицаи. Политици и други известни лица нямаше. Царят не каза и дума повече, освен декларацията. След последното й изречение той влезе в двореца. Журналистите напразно го чакаха още половин час отпред.

Преди да цитирам многото български оценки, анализи, клетви от всякакъв род, в следващите 30 дни по повод на Обръщението, да дам 3 мнения на чуждестранни агенции:
- Франс Прес: “След падането на комунизма през 1989 година Царят се радва на широка популярност сред българския народ.”
- Асосиейшед Прес: “Националното движение Симеон II може да откъсне избиратели от управляващия СДС на предстоящите избори, както и да привлече гласовете на колебаещите се.”
- Ройтерс: “Той владее въображението на хората от февруари.”

И сега следват българските изявления, според вестниците в периода 7 април - 7 май 2001-ва. (Ако забележете повторения в Лицата, то е защото те са се изявявали различно във времето.)
Повярвайте ми, изключително ми е трудно да се сдържам да коментирам някои явни... недоразумения, да кажем, но коментиращите са толкова много, че остава само аз да се намесвам. 
Екатерина Михайлова, главен секретар на СДС: “Ние сме партия, която държи да казва ясно и да защитава своите позиции, и няма да работим с мъгливи фрази, каквито чуваме днес: “Рано е да се каже”, “Времето ще му дойде”, “Ще разберете как ще се случат нещата”. Това не е нормалният начин да се държи един партиен лидер, който претендира за завземане на политическо пространство.”
Стефан Софиянски: “ОДС и Симеон II ще управляват заедно. Рано е да отговоря дали съм следващия премиер.”
Христо Бисеров, лидер на ЕКИП: “Открито заявяваме безусловната си подкрепа за Негово Величество. Напълно сме удовлетворени от формулата, която той предложи за своето влизане в политиката. Вярваме, че той е реалната алтернатива в българския политически живот. Съветвам всички политически сила да го подкрепят безусловно.”
Богомил Бонев, лидер на Гражданска партия за България: “Всички очаквания на цялото общество, че Симеон II ще даде категорична заявка за участие в политиката и то в момент, в който страната се нуждае от неговата помощ, се потвърдиха. Ако получа покана да се присъединя към движението, ще бъде голяма чест за мен, предполагам и за Гражданската партия за България, която оглавявам. Искам да изразя подкрепата си, независимо дали ще получим или не покана.”
Георги Първанов, лидер на БСП: “Има доста въпроси на които Симеон Втори трябва да отговори. Първо за отношението му към републиканската конституция. На второ място да каже зад онова тронно слово, което той произнесе, кои са конкретните идеи и кой ще ги реализира. Защото с този вносен, този купешки екип, мисля, че много и от най-добрите намерения могат да се поставят под съмнение.”
Ангел Найденов, БСП: “Изказването му означава и участие по правилата на републиканската конституция. Няма яснотоа за начина на регистрация за парламентарните избори.”
Александър Томов, лидер на Евролевицата: “Формацията около Царя ще влезе в парламента, но много зависи и от хората в листите, и от монархистите, които бяха хора на СДС. България ще има коалиционно правителство, но от нов тип – програмно. Защо не част от него да бъде и новото движение.”
Христо Куртев, секретар на Федерация “Царство България”: Приемаме поканата на Н.В. цар Симеон Втори да се присъединим и безрезервно подкрепям неговата инициатива, за да можем всички заедно да изпълним дълга си към отечеството.”
Димитър Диманов, лидер обединение “Промяна”:  “С изявлението на Негово Величество започва реална промяна в политическия живот на страната. Що се отнася до това дали ще се включим в националното движение, не става въпрос за “Промяна”, за мен или за някоя друга формация. В движението ще се включат българите.”
Ренета Инджова, председател на Демократичния Алианс: “Той е най-голямата надежда за народа. От имиджа на Н.В. ще се ползват само тези, които не са се дискредитирали в досегашното си политическо битие и не са вредили на народа си.
Анастасия Мозер, съпредседател на Народен Съюз: “Той не е казал нищо ново. Републиката е това, което е установено в България. Надявам се, че няма да получи подкрепа. Монархията винаги е пречела на демокрацията.”
Тодор Кавалджиев, вицепрезидент: “Като републиканец не очаквам много от участието на Симеон в политиката. Както казва един известен земеделски водач: “Чужда ръка гръб не чеше, а кожи дере”.”
Пак Тодор Кавалджиев, след 3 дни: “Всички демократи трябва да се обединят срещу антидемократичните попълзновения на Кобургготски и неговото обкръжение. Механизмът, който той смята да изгради за контролиране и отзоваване на депутати, не е демократичен. Това напомня решението на ВНС през 1911 година, с което цар Фердинанд получава извънредни пълномощия и довежда страната ни до две национални катастрофи, а с крах завършва и самоличният режим на цар Борис III.”
Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО: “Не мога да коментирам наше участие, тъй като покана не е отправена. Това би било някаква форма на самонатрапване.”
- В деня, когато Съдът отказа регистрацията на НДСВ: “ВМРО няма да води повече разговори със Симеон
II. Изчакахме достатъчно, той така и не заяви своето желание за съвместни изборни действия. Ръководството на партията ни реши да се коалира с движението “Гергьовден”.
Кемал Еюп, ДПС: “Възможно е преди изборите да стигнем до споразумение с царя. Ахмед Доган има покана за среща. Нямаме оферта да влезем в листите. Но това не значи, че в тях няма да има хора от различни етноси.”
Ахмед Доган, ДПС: “Желю Желев беше реална алтернатива на Симеон II, но не успя да постигне авторитета на царя. Негово величество е “външният човек”, а в България действа принципът “всички са маскари”. Либералните формации изпуснаха шанса си да бъдат равнопоставен политически субект. Сега ще управляваме с Негово величество.”
Димитър Попов, бивш премиер: “Референдум република или монархия не е актуален, защото не е налице изменение на конституцията.”
Любен Беров, бивш премиер: “Не съм монархист, но поздравявам всеки, който желае да работи за България. През пролетта на 1993 година поканих Симеон II за външен министър. Той не ми отговори. Постът остана незает и работата вършех аз.”
Иван Славков: “Ще оглавя  Национално движение Иван Славков I и ще ви оправя за 799 дни.”
Когато го попитали ще се срещне ли със Симеон II, той отговорил: “Ама аз съм първи, не се срещам с вторите.”
Любен Дилов-син, водач на движението “Гергьовден”: “Симеон е смелият стар човек на летящия политически трапец.”
Димитър Луджев, лидер на “Нов избор”: “Той е запознат изцяло с документите на ГОДО. В общи линии знаем какво ще говори. Очаквам хора от гражданските обединения в структурите на ГОДО да бъдат издигнати в листите.”
Дончо Цончев, писател: “Без да се изхвърлям, както съм на 67 години, не си спомням български държавник да е говорил така. Разбира се, че очаквах нещо подобно, но Негово Векичество надмина очакванията ми. Усещам се въодушевен, нещо рядко при мен по отношение на политиците ни.”
Вежди Рашидов, скулптор: “Беше крайно необходимо в обществото ни да се появи фигура, която да индикира върху себе си обединителната формула за българина. По-добре е аристократ от Мадрид, отколкото маниак от околовръстния път.”
Таня Масалитинова, актриса: “В своето обръщение към народа Симеон каза хубави  и верни неща. Но аз съм жител на Балканите и познавам добре родните нрави. Дали Симеин не идеализира малко българския характер?”
Кольо Колев от социологическата агенция “Медиана”: “Формацията около Царя изсмуква предимно електорат от малките партии. Гласовете на царя ще са предимно протестен вот срещу останалите партии.”
Антоний Гълъбов, социолог: “Еуфорията покрай царя може да ни отдалечи от ЕС.”
Евгений Дайнов, политически коментатор от СДС: “Връщам се в София от Родопите и не щеш ли, всичко е цар. Гледам газетите – цар. Хващат ме още на входа на София разни хора – цар, та цар. Надавам ухо към радиоуредбата – цар. Пущам телевизора – пак цар. Брях. Какви неща ставали из столицата, човек само като си обърне гърба. Затова аз ставам маркиз Подуенски, барон дьо Миндя.”
Стефан Продев, БСП: “Царят като котарак. Без да е поканен от народа, той се самопокани да ръководи съдбините му и дори го увери, че ще го извади от националната трагедия. Тук политическото въображение на бившия политически суверен надмина всички познати царски приказки и хвърли мнозона в недоумение. Но какво да се прави. Когато идваш от политическото небитие, реалните факти трудно се осъзнават.”

Редакционен коментар на в.”Стандарт”, неподписан: “Симеон II говори 15 минути, но каза неща, които народът искаше да чуе от години. Досега се говореше, че царят печели, защото мълчи. Сега е безспорно, че печели и когато говори. Важното е народът да печели и когато Симеон II започне да действа.”
Позиция на в.”Труд”, подписана от зам.главния Никола Кицевски: “Симеон прави грешен ход като дарява на общината парка “Врана”. Първо, сега ще почнат одумките: ама това е предизборна пропаганда, ама го е дарил, защото сигурно не може да му плаща данъците, ама да не говорим дядо му как го е придобил... И т.н. И второ, царят е първият, който дарява нещо на тази държава, преди да е взел. Е, тук му е най-големия фал. Понеже Симеон се е засилил да влиза в политиката, а там, както е известно, са все хора, които работят на принципа: “Идеите наши, бензина  от вас”.
Позиция на в. “24 часа” (чрез “малкият Иванчо”): “Симеон II освети офиса си в София. Но не и намеренията си.”
Позиция на в.”Капитал”, изразена под формата на виц: “Попитали радио "Ереван" защо царят чак сега се връща в България. Защото времето в казината минава неусетно бързо - отговорило радиото” (в.”Капитал” е близък до И. Костов и се издава от Иво Прокопиев и Филип Харманджиев.)

Православната ни църква застана зад царя. Във великденските литургии в цялата страна бе споменато името на царя. Това стана и в катедралата “Св. Александър Невски”, където службата бе водена от патриарх Максим. Откакто България е република, свещениците за първи път конкретизират името на цар. През последните 50 години името на царя Симеон винаги се е споменавало в българските църкви зад граница.

 




Гласувай:
0



1. ganini - И НИ НАТРЕСЕ...
18.11.2020 18:41
БАТЕ БОЙКО!
цитирай
2. pitatlimedejzorata - И ни натресе съюза с БСП и ДПС,
19.11.2020 17:08
не е ли по-правилно? Някак по-хронологично идва, а?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: pitatlimedejzorata
Категория: Регионални
Прочетен: 459075
Постинги: 624
Коментари: 243
Гласове: 815
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031